W Niemczech szykuje się konkurencja?

Sindbad jest linią, której specjalnością – pomimo bardzo rozbudowanej sieci połączeń – są przewozy do Niemiec. Czyżby na tym polu szykowała się spora konkurencja?

Jeśli tak, będzie to konkurencja ograniczona, ale warto o niej wspomnieć. Jak zapewne wiecie, część pasażerów korzysta z autokarów w charakterze przewozu międzymiastowego. Jeśli trasa prowadzi z Rzeszowa do Francji, to ktoś może przejechać nią na odcinku z Katowic do Opola. W ten sposób z autokarów międzynarodowych korzystali Niemcy. Dlaczego? Ponieważ nie mogli oni korzystać z autobusów międzymiastowych.

Od ponad osiemdziesięciu lat w Niemczech tylko kolej miała możliwość oferowania przewozów z miasta do miasta; autobusy kursowały tylko albo w ramach jednej miejscowości, albo z kraju do kraju. Monopol ten miał wspomóc narodowa kolej – problem w tym, że utworzono go ponad osiemdziesiąt lat temu, a zatem prawo niekoniecznie było dostosowane do współczesności. Już od kilkunastu lat autokary do Niemiec oraz innych państw Europy to pojazdy reprezentujące klasę luksusową, posiadające nawet więcej udogodnień niż samoloty.

Teraz jednak rząd Niemiec wreszcie zauważył, że prawo jest archaiczne. Monopol kolei zniesiono. Zapewne już wkrótce pojawi się masa przewoźników oferujących przewozy międzymiastowe. Czy oznacza to, że linie autokarowe stracą pasażerów?

Może tak, może nie. Musimy pamiętać, że znakomita większość pasażerów autokarów to osoby podróżujące międzynarodowo, zaś ci pasażerowie, którzy korzystają z podwózki międzymiastowej, to ogromna mniejszość – która być może przyzwyczaiła się już do swojego przewoźnika i tak czy siak z niego nie zrezygnuje. To jednak domysły; faktem jest jednak, że uwolnienie rynku to rzecz korzystna przede wszystkim dla podróżnika, który będzie miał większy wybór i będzie mógł korzystać z niższych cen. A zatem – nic tylko się cieszyć!

foto: Metro Library and Archive / Flickr CC

 

kliknij-i-kup-bilet-online