W końcu przyszła zima. Zła wiadomość dla linii autokarowych?

Przewoźnicy międzynarodowi oferujący przejazdy autokarowe raczej nie zacierają rąk w oczekiwaniu na kolejne tygodnie. W wielu częściach Polski spadł śnieg, a temperatura spadła poniżej zera. Dla branży autokarowej to problematyczna sytuacja.

by Emil Myrsell Flickr CC 2Bynajmniej nie chodzi o sytuację na drogach. Autokary są dobrze skoordynowane, warunki pogodowe stale śledzone, zaś trasy elastyczne – w razie konieczności objazd jest organizowany błyskawicznie, zaś połączenia antenowe są na bieżąco koordynowane z głównym kursem. O co więc chodzi?

O pasażerów. Autokarem poruszają się głównie osoby wyjeżdżające za granicę do pracy. Zima oznacza zawieszenie wielu prac sezonowych, czy też wstrzymanie niektórych inwestycji budowlanych. Zapotrzebowanie na pracowników jest mniejsza, co sprawia że zmniejsza się liczba sprzedanych biletów. To zaś z jednej strony może doprowadzić do spadku cen (promocje mające zachęcić do wyjazdów), ale z drugiej – na dłuższą metę może wywołać odwrotny efekt. Aby uzasadnić utrzymywanie kursów, przewoźnicy będą musieli zwiększyć ceny.

Oczywiście pasażerowie popularnych kierunków (np. do Niemiec) nie muszą się niczym martwić. Ich trasy są obłożone przez cały rok, a pogoda ma niewielki wpływ na wyniki sprzedaży. W gorszej sytuacji są jednak osoby udające się do mniej popularnych miejsc. Linię do Hiszpanii często utrzymują właśnie pracownicy sezonowi, a zatem jeśli zima miałaby się przedłużyć na miesiące wiosenne – straty branży byłyby duże. Tak samo jak straty tych mniej licznych pasażerów korzystających z połączenia.

Może powinniśmy zacząć przyzwyczajać się do nowego cyklu pór roku? Od dłuższego czasu święta nie są białe, a prawdziwa zima zaczyna się w końcówce stycznia. Dopóki jednak inwestorzy nie dostosują swojego grafiku do nowego kalendarza, dopóty zima będzie zaskakiwać nie tylko kolejarzy czy drogowców, ale również linie autokarowe oraz ich pasażerów.

fot. Emil Myrsell – Flickr CC

kliknij-i-kup-bilet-online