Poznaj Sindbada: wsiadanie i przesiadki

Dwoje wysłanników portalu www.BiletyAutokarowe.pl wybrało się w podróż z największą polską linią autokarową – Sindbadem. Mieliśmy okazję poznać przewoźnika od strony, z istnienia której przeciętny pasażer nawet nie zdaje sobie sprawy. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Stoisz na dworcu, czekając na swój autokar; z przyzwyczajenia ustawiasz się jak najbliżej krawężnika – w komunikacji miejskiej to jedyny sposób, by zająć miejsce siedzące. To jednak inna branża. Na trasach międzynarodowych nie Ty musisz zadbać o komfort podróży. Robi to Twój przewoźnik.

BiletyAutokarowePL - Sindbad - przesiadkaJuż czas. Autokar podjeżdża do zatoczki. Nowi podróżni – wśród nich my – zgłaszają się do pilota, który sprawdza bilet i wyznacza dla nich miejscówki. Wiele osób chciałoby usiąść z przodu pojazdu, przy oknie; w miarę możliwości ich życzenia są spełniane, choć nie sposób zadowolić każdego. Oddajemy walizkę bagażowemu, udając się na swoje miejsce. W międzyczasie pojawiają się inne autokary; dla pasażerów z połączeń antenowych rozpoczyna się ceremonia przesiadki.

Nie ma w tym określeniu wielkiej przesady. Przesiadka to dla załogi Sindbada niemal obrządek, choć dla pasażerów jest to czynność szybka i zwykle bezproblemowa. Dyspozytor decyduje, na których stanowiskach ustawić autokary, aby umożliwić szybkie przeniesienie bagaży i ułatwić podróżnym znalezienie swojego pojazdu. Pasażer musi przenieść wyłącznie bagaż podręczny. Ciężkie walizy przeładowują bagażowi, korzystając z pojemnych wózków, a jeśli przesiadka ma miejsce na małym przystanku, zadanie to spada na kierowców.

Ryzyko zgubienia bagażu, pomylenia go czy przeniesienia do niewłaściwego autokaru jest minimalne. Każda sztuka jest oznaczona imieniem i nazwiskiem pasażera, kodem połączenia, a także kolorystycznym kodem bezpieczeństwa; gdy choć jeden z tych elementów nie zgadza się z manifestem pokładowym, załoga natychmiast wyjaśnia wątpliwości. Mimo wszystko warto we własnym zakresie podpisać bagaż imieniem i nazwiskiem. Walizki wyglądają podobnie, toteż łatwo je pomylić – jeśli nie w trakcie jazdy, to już po zakończeniu podróży i odpięciu metryczki.

Trudno byłoby pomylić autokar lub zgubić się podczas przesiadki. Dzięki informacjom z karty pokładowej pasażer wie, kiedy i do jakiego pojazdu powinien się przesiąść; pilot przekazuje tę informację także w trakcie podróży. Dane podróżnika są sprawdzane przed wejściem na pokład i już w trakcie jazdy, a pasażerowie są liczeni jeszcze przed ruszeniem z przystanku.

Przesiadka zajmuje maksymalnie pół godziny. Autokary są zgrane w czasie, dzięki czemu podróżni nie muszą bezczynnie czekać na przyjazd swojego pojazdu. Anteny z różnych przyczyn spóźnione są kierowane na dalsze przystanki, aby po drodze nadrobić stracony czas. Komunikacja między pojazdami odbywa się bezpośrednio – piloci zawsze wiedzą, gdzie znajdują się inne autokary i szybko reagują na korki, objazdy czy inne przeszkody.

Z punktu widzenia pasażera przesiadka to nic szczególnego; chwilowa niedogodność, czy może okazja do rozprostowania nóg, o której zapomina się w minutę po ruszeniu w dalszą drogę. Dla przewoźnika to jednak duże przedsięwzięcie logistyczne, wymagające skoordynowania nawet kilkunastu autokarów oraz kilkudziesięciu członków obsługi.

Chcesz poznać przewoźnika jeszcze bliżej? Bilety na autokary Sindbad znajdziesz w najlepszym polskim portalu rezerwacji autokarowej – BiletyAutokarowe.pl. Zapraszamy.

kliknij-i-kup-bilet-online