Poznaj Sindbada: kierownik drogi

Wysłannicy serwisu www.BiletyAutokarowe.pl wybrali się w podróż z Sindbadem. W jej trakcie mieliśmy okazję poznać przewoźnika od strony, z istnienia której pasażerowie nie zdają sobie sprawy.

Wita Cię, sprawdza bilet, przydziela miejsce w autokarze. Dba o Twój komfort, informuje o przystankach, odpowiada na wszelkie pytania. Oto pilot – kluczowy członek załogi.

BiletyAutokarowePL - Sindbad - autokarKiedy autokar rusza, na telewizyjne ekrany rozjaśniają się; wyświetlany jest film dotyczący zasad korzystania z pojazdu. Między fotelami przechodzi wówczas mężczyzna lub kobieta w eleganckim uniformie – ta sama osoba, która witała Cię przy wejściu na pokład. Ponownie sprawdza bilety i upewnia się, że pasażerowie posiadają dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy. W ten sposób poznajesz pilota, który nie jest odpowiednikiem lotniczego stewarda. Bardziej odpowiednia nazwa jego stanowiska to „kierownik drogi”.

W trasy międzynarodowe udaje się jeden pilot i co najmniej dwóch kierowców, zaś załogi wymieniają się co kilkanaście godzin. Kierownik drogi to postać, której nie spotkacie w wielu innych liniach: nadzoruje kurs, a jego głównym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów. Ale to tylko czubek góry lodowej.

Potrzebne ci tanie bilety autokarowe? Kup je na BiletyAutokarowe.pl!

Lista zadań pilota jest długa: wypełnia dokumentację i pisze raporty podróży, koordynuje kurs z załogami innych autokarów, współorganizuje przesiadki. Sprawdza, czy kierowca nie traci koncentracji, czy nie przekracza dozwolonego czasu pracy, czy jedzie właściwą drogą. Informuje o zbliżających się przystankach, odpowiada na pytania pasażerów, oferuje napoje.

Pilot jest uprzejmy i zawsze z uśmiechem podaje zamówioną kawę – tak jak steward na pokładzie samolotu. Wymagania wobec kandydatów są jednak znacznie bardziej wyśrubowane. Znajomość obcego języka, zdolności organizacyjne, wytrzymałość fizyczna i psychiczna niezbędna do odbywania długich podróży – to podstawy kwalifikujące do udziału w czteroetapowym szkoleniu.

Kandydat musi nauczyć się korzystać z tabeli kursów, która na pierwszy rzut oka wygląda jak przypadkowy zbiór kolorowych znaków, a w rzeczywistości jest narzędziem do koordynacji kilkudziesięciu przewozów jednocześnie. Musi poznać charakterystykę mnóstwa tras, odbyć jazdy próbne i zdać test sprawdzający znajomość przepisów oraz umiejętności działania w nagłych wypadkach.

Mówiąc krótko: podczas podróży z Sindbadem kawę podaje nie kelner, ale doświadczony i doskonale przeszkolony specjalista od nadzorowania długich, trudnych, wymagających podróży.

 

kliknij-i-kup-bilet-online