Niemcy w strugach deszczu

W dużej części Europy powodzie paraliżują życie miast, zaś rzęsiste deszcze znacznie utrudniają poruszanie się nawet po drogach w terenach niezagrożonych zalaniem. Niemcy również borykają się z kłopotliwą pogodą.

by Amanda Slater - Flickr CCW najgorszej sytuacji są mieszkańcy Saksonii-Anhalt i Brandenburgii. Poziom wody w Łabie wzrósł do 7,40 metra – to o 70 cm więcej niż wynosił poziom wody podczas powodzi zwanej „powodzią stulecia”, która nawiedziła te rejony w 2002 roku. Miasta są dotykane brakami w dostawach energii elektrycznej, zaś w najbardziej zagrożonych terenach przeprowadzono ewakuację mieszkańców. Pojawiło się zagrożenie przerwania wałów przeciwpowodziowych w pobliżu miejscowości Klein-Rosenburg, a na dodatek policja otrzymała anonimowe informacje o możliwych planach wysadzenia części wałów.

Autokary do Niemiec jak na razie jeżdżą bezproblemowo – oferta jest na bieżąco dostosowywana do sytuacji. Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że fatalna pogoda może doprowadzić do opóźnień. Przewoźnicy robią wszystko, co w ich mocy, aby pasażerowie byli poinformowani o stanie dróg oraz ewentualnych problemach z podróżą. My również będziemy informować o ewentualnych zmianach na gorsze.

Warto dodać, że powodzie dotknęły również takie kraje, jak Węgry i Czechy. Czesi ogłosili stan klęski żywiołowej i zaapelowali o unikanie Pragi. Sytuacja na Węgrzech wydaje się być jeszcze gorsza – zgodnie z doniesieniami prasowymi kraj szykuje się na największą powódź w swojej historii. Poziom wody rzeki Dunaj wyniósł 8,45 m i rośnie, podczas gdy rekord wynosi 8,60 m – taki stan został zanotowany w roku 2006.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy deszcz ustąpi, ani czy Polska zdoła uniknąć powodzi. Rząd twierdzi co prawda, że nic nam nie grozi, lecz pogoda wydaje się zbyt nieprzewidywalna, by dawać wiarę urzędniczym zapewnieniom. Możemy jedynie czekać na rozwój sytuacji.

foto: Amanda Slater – Flickr CC